Ana Sayfa Donanım & Yazılım Yapay Zeka Yapay Zeka Başlangıç mı, Son mu?

Yapay Zeka Başlangıç mı, Son mu?

Öncelikli olarak şu sorunun cevabını öğrenmek lazım: Nedir bu yapay zeka?

Yapay zeka; insan gibi davranışlar sergileme, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Başka bir deyişle yapay zeka; bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar.”

Evet tanım olarak baktığımızda bizim için hiçbir şekilde tehlike arz etmeyen hatta insansal çoğu davranışı içerdiği için bunlar doğru kullanıldığı zaman hayatımıza büyük artısı olacak bir teknolojiye benziyor. Peki gerçekten benzediği gibi bir şey mi, doğru kullanıldığı zaman bile eksisi olacakken yanlış kullanıldığı zaman neler olabilir gibi şeyleri bu yazımda size kendi yorumumla ve bazı verilerle anlatmaya çalışacağım.

Öncelikli olarak size yapay zekanın hemen hemen herkesin düşündüğü gibi sadece bizim onlara yüklediğimiz yazılımsal ve donanımsal şeyleri öğrenip uyguladığı gibi bir teknoloji olmadığını söylemek istiyorum. Bunu bir örnekle daha da iyi anlayacağınızı düşünerek gerçekten yaşanmış bir şeyi yazacağım:

Yapay zeka konusunda kendini geliştirmek isteyen ve adından bahsettirmek isteyen şirketlerden biri de Facebook. Yaptıkları iki tane botu temelde İngilizceyi kullanarak birbirleriyle iletişime geçmeleri için programlıyorlar fakat bir süre sonra okuyunca bize anlamsız gelen “I can can I I everything else” ya da “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to” gibi cümleleri birbirlerine karşılıklı bir şekilde göndermeye başlıyorlar. Mühendisler başlarda bunu kendilerinden doğmuş olacak bir sıkıntı gibi görüyorlar ama bir süre sonra bakıyorlar ki programlanan robotlar bu mesajları birbirlerine gönderdiğinde bu mesajları anlayıp işlem yapıyorlar. Gönderilen mesajlardan bir şey anlamayan mühendisler ise çareyi sistemin fişini çekmekte buluyorlar. Yani burada görüyoruz ki; Botlar iletişimi onlara öğretilen İngilizce yerine kendi aralarında kurdukları bize göre aşırı anlamsız olan bir dil üzerinden başarılı bir şekilde yapmayı tercih ediyorlar. Bu her ne kadar etkileyici, inanılmaz gibi görünen bir şey olsa da bunlardan çok daha fazla korkutucu geliyor bana.

Kodlanan bu yapay zekalar her zaman böyle tehlikeli şeyler yapmıyorlar, bizim yararımıza da çalıştıkları birçok nokta var. Buna da örnek verecek olursak: Google’ın ürünlerinden olan Translate. Bu algoritma kendi kendine öğrenir, öğrendiği şeyleri geliştirir ve 100 dilden fazla dilde çeviri yaparak bize sunar.

Bu iki örnekte yapay zekanın kendi kendine öğrenme özelliğiyle olumlu ve olumsuz neler yapabildiğini gördük. “İlk örnekte olumsuz bir şey yok ki, adamlar çekmiş işte fişlerini.” Diyenler duyar gibiyim, bu sistemler her zaman iyi niyetli kişilerin elinde olmayabilir, ellerine geçen bu sistemi açık bırakıp neler yapacaklarını görmek isteyebilirler ve inanın sonuçları tahmin edemeyeceğimiz kadar kötü olabilir.

Yazının bu kısmına kadar görmenizi istediğim iki şey vardı:

1-Yapay zeka sadece ona öğretilenle kalmıyor bunu çok daha üst seviyelere çıkarıyor.

2-Yapay zeka genelde olumlu şeyler için kullanılıyor olsa da çift yönlü bir teknolojidir. Bunun farkına varmalıyız ve olası çıkarabileceği tehlikelere karşı mühendisler ve devletler ortak adımlar atmalıdır.

Bu iki çıkarımı da çıkarabilenlere yazıyı anlayarak okudukları için teşekkür ediyorum.

BENZER HABERLER

[rev_slider alias=”newspaper-politics”]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,929TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Bitcoin’in Yükselmesi ve PayPal Haberi, Google Türkiye’de Aramaları Artırdı!

Bitcoin ve kripto paraların araştırılması ve kullanımı arttıkça ona paralel olarak diğer gelişmeler de devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde PayPal, bu yılın başından beri planlamakta olduğu...

Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Ne Oldu? – 25 Ekim 2020

Bakalım Teknorex'in teknoloji dünyasında bu hafta neler olmuş?Astro A10 Oyuncu...

iPhone 12 Kullanıcıları iOS Güncellemelerini 5G Verisi Üzerinden İndirebilecek; Nasıl Yapılır?

Apple nihayet en son iPhone 12 serisinin lansmanı ile 5G desteğini tanıtmıştı. Şimdi de iPhone'lar yüksek hızlı 5G ağlarını desteklediğinden, Cupertino teknoloji...

Suzuki Switf Hibrit Motorla Geliyor!

Swift Hibrit, %20’yi Aşan Yakıt Tasarrufuyla Türkiye’de!Suzuki, ürün ailesinin en sevilen modellerinden Swift’in hibrit versiyonunu Türkiye’de satışa sundu....

Apple Gözlüklere Face-ID: Yeni Patentler Yolda

Apple AR Glass ile ilgili söylentileri ve gelişmeleri uzun zamandır duyuyoruz. Ancak, Cupertino devinin etkinliklerinde veya çevrimiçi platformlarda hiçbir yerde bundan bahsettiğini...