Ana SayfaBilimYapay Zeka Ünlü Ressamların Boyama Tekniklerini Yeniden Canlandırıyor

Yapay Zeka Ünlü Ressamların Boyama Tekniklerini Yeniden Canlandırıyor

Hiç Monet veya Picasso‘nun bir resmine bakıp “bunu nasıl yaptılar?” diye dediğini merak ettiniz mi? 

Timecraft AI, Cezanne ve Van Gogh resimleri için darbeleri yeniden yaratıyor

Monet veya Van Gogh‘un şaheserlerini nasıl yaptığını görmek için zamanda geriye gidemeyiz, ancak yapay zeka tam da bu aşamada devreye giriyor… MIT CSAIL araştırmacıları, ünlü sanatçıların o ünlü eserlerinin nasıl ortaya çıktığını ve olası fırça darbelerini yeniden oluşturabilen bir sistem oluşturdular ve bu sisteme Timecraft adını verdiler. Tasarım ilk olarak dijital ve suluboya resimlerin 200’den fazla hızlandırılmış videosu üzerine geliştirildi, daha sonra bilim insanları bu verilere dayanarak yapıyı geliştirmek için evrimsel bir sinir ağı üretti.

Sonuçlar mükemmel değil, ancak düşündüğümüzden daha etkili. Araştırmacılar Timecraft‘ı gerçek timelapse videoları olan tabloların videolarını oluşturarak ve katılımcılara hangilerinin en gerçekçi göründüğünü soran çevrimiçi bir anket yaparak test ettiler. Timecraft videoları, mevcut ölçütlerin yüzde 90’ından daha iyi performans gösterdi ve katılımcıların neredeyse yarısı yanlış cevap verdi.

Bu sistem sanal tarih derslerinin yanı sıra, bu çalışmalar baz alınarak izleyiciye ‘daha yakın ve daha gerçek’ genel boyama tekniklerini öğretmek için yararlı olabilir. Bir yapay zekanın bir sonraki Bob Ross haline gelmesi uzun sürebilir, ancak şu saatten itibaren gerçekleşmesi imkansız bir fikir de değil.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER