Ana SayfaİnternetDizi/Film"Yardım" Şu Anda Netflix'te En Çok İzlenen Film

“Yardım” Şu Anda Netflix’te En Çok İzlenen Film

Bugünlerde son derece sorunlu olan bir konuyu ele alan Yardım, Netflix’te en çok izlenen film oldu.

Irkçılık karşıtı protestolar ülke çapında devam ederken, medya kuruluşları ve aktivistler, insanları – özellikle beyazları – Birleşik Devletlerin siyahlara karşı hoşgörüsüzlüğü ve baskıları konusunda eğitiyorlar. 

Breonna Taylor ve polis tarafından öldürülen George Floyd,  diğer siyah insanlar için adalet talep ederken, Popüler 2011 dönemi draması Yardım, birçok Netflix abonesi için önerilen başlıkların üzerine çıkmış gibi görünüyor. Netflix de, Yardım’ı hizmetteki en popüler film ve sitedeki en popüler ilk beş listesinde sıraladı.

Yardım 1960’lardaki sivil haklar hareketi sırasında Jackson, Mississippi’de siyahi ev işçilerinin karşı karşıya kaldığı adaletsizlikleri görüp ortadan kaldırmaya çalışan beyaz bir kadının (Emma Stone tarafından oynanan) hikayesini anlatıyor.

84. Akademi Ödülleri’nde Yardım’da Aibileen Clark’ı canlandırdığı için En İyi Kadın Oyuncu adayı olan Star Viola Davis, The New York Times’a vermiş olduğu bir röportajında  filme katıldığından pişman olduğunu söyledi. 

Ona pişman olduğu herhangi bir rol olup olmadığı sorulduğunda Davis şunları söyledi: “Günün sonunda duyulanın hizmetçilerin sesleri olmadığını hissettim. Aibileen’i tanıyorum. Minny’yi tanıyorum. Biri benim büyükannem diğeri ise annem. Ve bilirsiniz ki tüm herkese öncül olacak bir film yapmak istediğinizde, beyaz insanlar için çalışmanın nasıl bir şey olduğunu karşıya geçirmek gerekir, bunun nasıl hissettirdiğini gerçekten aktarmak gerekir. Film boyunca bunu hiç duymadım.”

Film eleştirmenleri, akıllıca yayın yapmanın, Davis’in ifadelerini göstermenin ve kendilerini eğitmek isteyen Netflix aboneleri için alternatif başlıklar sunmanın önemini vurgulamakta gecikmedi. 

Rebecca Theodore-Vachon “Siyah filmlerin bir listesine ihtiyacınız varsa, Siyah film eleştirmenleri burada gerçekten iyi olanları önermekten mutluluk duyarlar.”

Öneriler arasında Ava DuVernay’ın 13. isimli belgeseli ( Youtube’da ücretsiz olarak yayınlanıyor), drama dizisi When They See Us, Chris Rock’ın özel stand-up gösterisi Tambourine, Justin Simien’in dramatik serisi Sevgili Beyaz İnsanlar ve David France’ın The Death and Life of Marsha P. Johnson.

Buna ek olarak, Criterion Channel ücretsiz olarak “siyah hayatlara odaklanan” çok çeşitli filmler yayınlıyor. Haziran ayı boyunca, DuVernay’ın 2015 En İyi Film adayı Selma ve Destin Daniel Cretton’un Just Mercy’i de çoğu dijital izleme platformunda ücretsiz olarak yayınlanabiliyor.

Sizler de sistemik ırkçılıkla mücadeleye yardımcı olmak için şu kuruluşlara bağış yapmayı düşünebilirsiniz:

  • Campaign Zero, kendisini araştırma tabanlı stratejilerle Amerika’daki polis şiddetine son vermeye adamış.
  • Color of Change, kurumlardaki ve hükümetteki karar vericileri, ırksal eşitsizliklere daha duyarlı hale getirmek için çalışır. 
  • Equal Justice Initiative, hak etmediği halde mahkum olan, adil yargılanmayan veya devlet hapishanelerinde yatan ve kaldıkları hapishanelerde suistimal edilen kişilere yasal hizmetler sunar.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER