Ana SayfaGündemYemek Dağıtımının Önümüzdeki 2-3 Ay İçerisinde COVID Öncesi Seviyelere Geri Dönmesi Bekleniyor:...

Yemek Dağıtımının Önümüzdeki 2-3 Ay İçerisinde COVID Öncesi Seviyelere Geri Dönmesi Bekleniyor: Zomato

Yemek dağıtım platformu Zomato, koronavirüs salgını ortasında Hint restoran endüstrisinin mevcut durumunu ortaya koyan bir rapor yayınladı. Şirket, bu raporu hazırlamak için Hindistan’ın çeşitli şehirlerinden binlerce restoran ve müşteriyle iletişime geçtiğini iddia ediyor.

Raporda Zomato, gıda dağıtım endüstrisinin COVID öncesi Brüt Mal Değerinin (GMV) yaklaşık yüzde 75 ila 80’i ile ‘büyük ölçüde iyileştiğini’ söylüyor

Koronavirüs kaynaklı pandeminin 25 Mart’ta başlamasından bu yana Zomato, 7o milyon yemek siparişini yerine ulaştırdı. Ayrıca şirket, diğer gıda toplayıcıları ve doğrudan restoran kanalları üzerinden toplam 140 milyon yemek siparişi olduğunu tahmin ediyor.

Restoranların neredeyse yüzde 70’i artık neredeyse mecburi bir seçenek olarak yemek dağıtımı hizmeti sunuyor. Bu yüzde 70’lik dilimin içindeki restoranların yüzde 5’i salgın ortaya çıkmadan önce yemek dağıtım hizmeti sunmuyordu. Zomato, yemek dağıtımının önümüzdeki 2 ila 3 ay içinde COVID öncesi seviyelere geri dönmesini bekliyor.

Zomato, metro şehirlerindeki her 5 Zomato müşterisinden 1’inin uygulamayı daha küçük bir kasabadan kullandığını belirtiyor. Sizin de farkında olabileceğiniz gibi, uzaktan çalışma artık ülkede uygulanabilir ve sosyal olarak kabul edilebilir bir seçenek olduğundan, birkaç çalışan nispeten daha küçük yerel yerlerine taşındı.

Ancak Zomato, yemek sektörünün henüz iyileşmediğine işaret ediyor. Zomato’nun tahminlerine göre, sektör şu anda özellikle salgın nedeniyle COVID öncesi seviyelerin % 8-10’unda çalışıyor. Kısıtlama olmayan şehirlerde bile, restoranların sadece yüzde 17’si iş için açık durumda.

zomato yemek yeme grafiği

Ne yazık ki, şu anda kapalı olan restoranların yüzde 83’ünden yüzde 10’u kalıcı olarak kapandı. 

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER