Ana SayfaSağlıkSon Araştırmalara Göre İnsan Ömrü 100 Yıla Kadar İlerleyecek!

Son Araştırmalara Göre İnsan Ömrü 100 Yıla Kadar İlerleyecek!

Yapılan çalışmalar insanların 100. yaş günlerine ulaşabilecekleri bildiriliyor.

Yeni bir çalışma, bir kişinin yaşadığı yerde yüzüncü yaşına ulaşma olasılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu buluyor.

Washington Eyalet Üniversitesi Elson S Floyd Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlandı. Çalışma, 2011-2015 ölüm oranlarını kullanarak çeşitli sosyal ve çevresel faktörlerin Washington Eyaletindeki yaşlı yetişkinler için yüz yaşına ulaşma olasılığını nasıl etkilediğini incelemiştir.

Araştırmacılar uzun yaşamak ve onların 100. doğum gününü ulaşabilir son derece yapılabilen, karma yaş topluluklarda yaşayan insanları bulduk, Science Daily bildirdi . Ayrıca sosyoekonomik durumun önemli olduğunu bildirmektedir. Kentsel alanlarda ve sosyoekonomik statüsü daha yüksek olan küçük kasabalarda bulunan coğrafi kümelerin, yüzüncü yaşına ulaşma olasılığı daha yüksektir.

Yaşlanan büyükbabasına evde bakım yardımcısı olarak hizmet ettikten sonra konuyla ilgilenen ikinci yıl WSU tıp öğrencisi olan çalışma yazarı Rajan Bhardwaj, çalışmanın sosyal ve çevresel faktörlerin önemli ölçüde katkıda bulunduğuna dair artan kanıtlara katkıda bulunduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın kıdemli yazarı Ofer Amram, üniversite basına şunları söyledi: “Önceki araştırmalardan, genetiğinize bağlı olarak farklı hastalıklara karşı davranışınızı davranış yoluyla değiştirebileceğinizi biliyoruz.

Eurekalert , sağlıklı yaşlanmayı destekleyen bir ortamda yaşamak, yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla genetik olasılıkları yenme yeteneğini  etkiliyor . Raporda, Bhardwaj’ın karma yaş topluluklarının çalışmanın sonuçlarına dayanarak herkes için yararlı göründüğünü belirttiği belirtiliyor.

Amram, daha fazla yaş çeşitliliği sunan mahallelerin, yaşlıların tecrit etme ve günlük yaşamlarında çok fazla topluluk desteği alma olasılıklarının daha yüksek olduğu kentsel alanlarda olma eğiliminde olduğunu da sözlerine ekledi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER