Ana SayfaAppleYeni iPhone Özelliği, Görme Engelli Kişilerin İnsanlardan Kolaylıkla Uzaklaşmasına Yardımcı Olabilir

Yeni iPhone Özelliği, Görme Engelli Kişilerin İnsanlardan Kolaylıkla Uzaklaşmasına Yardımcı Olabilir

İOS’un en son beta sürümü, görme engelli kullanıcıların, diğer insanların kendilerinden ne kadar uzakta olduğunu göstererek sosyal mesafeyi etkili bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olabilecek bir özellik içeriyor.

TechCrunch’ın Cumartesi günü bildirdiğine göre, insanların varlığını tespit etmenin yanı sıra, iPhone’un kamerasının görüş alanından insanlara olan mesafeyi de ölçüyor. Raporda, özelliğin iOS 14.2 sürüm adayını çalıştıran iPhone 12 Pro ve Pro Max için mevcut olması gerektiği belirtildi. Bu kullanışlı özellik, Apple’ın iOS cihazları için artırılmış gerçeklik (AR) platformu olan ARKit’ten güç alıyor.

ARKit 4, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max ve iPad Pro’da LiDAR tarayıcısı tarafından toplanan ayrıntılı derinlik bilgilerine erişmenin yeni bir yolunu oluşturan yepyeni bir derinlemesine uygulama programlama arayüzü tanıttı.

LiDAR Tarayıcı, çevredeki nesnelere olan mesafeyi ölçer. ARKit için Apple, insanların şeklini algılayan “insan oklüzyonu” adlı bir özellik geliştirdi.

Ekip, iPhone 12 Pro ve Pro Max’teki LiDAR üniteleri tarafından sağlanan doğru mesafe ölçümleriyle birleştirildiğinde, bu aracın görme engelli kullanıcılar için çok büyük yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı.

iPhone, özellikle görme engelli veya az gören kişiler için yararlı olan birkaç başka özelliği de barındırır. Örneğin, “VoiceOver” iPhone’unuzda tam olarak neler olduğunu açıklar ve “Büyüteç” dijital bir büyüteç gibi çalışır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER