Ana SayfaBilimZaman Makinesinin İlk Prototipi: Fotoğraf Makinesi

Zaman Makinesinin İlk Prototipi: Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf nedir?

Fotoğrafı kısaca anlatmak gerekirse, gözümüzle gördüğümüz üç boyutlu dünyadaki zaman parçasının, belirli bir çerçeve içerisinde iki boyutlu düzleme sabitlenmesi/kaydetmesi işlemidir. Fotoğraf makinesi ise zaman düzleminde geriye gidebildiğimiz, zaman makinesine en çok yaklaştığımız makinedir.

Gelişim süreci

Fotoğrafın gelişimi teknolojinin gelişimiyle paralel ilerleme göstermiştir. İlk olarak fotoğraf makinesinin temellerinin atıldığı iğne deliği (pinhole) kamera veya kamera obscuranın (Latince: Camera: kubbeli hazne/oda, Obscura: karanlık, karanlık oda) fikri Çinli düşünür ve Mohizm’in kurucusu Mozi’ye (M.Ö. 470-390) aittir. Çalışma prensibine değinmemiz gerekirse; kapalı bir kutu veya odanın bir tarafına iğne ucu büyüklüğünde bir delik açılır, bu delikten geçen ışık ışınları karşı tarafta baş aşağı bir görüntü oluşturur.

National Geographic odayı camera obscuraya dönüştürüyor.

Mozi’ nin icadı o zamanlar ancak Çin imparatorunu eğlendirmek için kullanılıyordu. 19. yüzyıla geldiğimizde optik teknolojisinin gelişmesiyle beraber iğne deliğinin yerine mercekler kullanılmaya ve dolayısıyla oda büyüklüğündeki karanlık odalar, yerini karanlık kutulara bıraktı. Teknolojik gelişmeyle beraber sanatçılar, camera obscurayı gerçek görüntüleri kopyalamak için kullandılar. Gerçek görüntüler diyorum çünkü kameranın yansıttığı görüntüleri, tıpkı kopyalamak istediğimiz resmin üstüne yağlı kağıdı koyup, aynı çizgilerin üzerinden geçerek birebir aynısının kopyasını çıkarmaya benziyor. Hemen aşağıya bir örneğini koyuyorum izleyebilirsiniz.

Camera Obscurayla Resim çizmek

Tarihteki ilk fotoğraf

Doğu Fransa’da yaşayan mucit Nicephore Niepce, metal levha üzerine uyguladığı ışığa duyarlı kimyasal ile 1826 ya da 1827 (tam yılı kesin olarak bilinmiyor) yıllarından birinde görüntüyü levha üzerine aktarmayı başardı. Ve yazımın bundan sonrası esas bahsetmek istediğim konuya, zaman makinesinin ilk prototipleri fotoğraf makineleri ve film kameraları olacak. Şimdi zamanda geriye giderek sizi 1826 yılına, tarihin ilk fotoğrafına götürmek istiyorum.

Pencereden Le Gras’a bakış – Nicephore Niepce 1826 – 1827

Teknolojik Gelişim

Her yeni buluş başka icatların önünü açtı. Metal tabakalar üzerine kaydedilen görüntüler tek ve biricikti, yani çoğaltılamıyorlardı. Işığa duyarlı kimyasal teknolojisinin gelişimiyle metal tabakalar sırasıyla yerini cam ve kağıda bıraktılar. Fakat camın çok kırılgan, kağıdın ise çok hassas olması dolayısıyla istenilen verim alınamadı.1869’da Alexander Parkes’in icat ettiği selüloit (bir çeşit plastik), Hannibal Goodwin tarafından 1887 yılında fotoğraf çekimlerinde film olarak kullanıldı. Ondan bir sene sonra da George Eastman’ın bu teknolojiyi daha da geliştirip sanh selüloit film şeridini üreterek, sinema filmine kapıları araladı.

Charlie Chaplin Modern Times ‘non-sense song’

Kaos Teorisi:Düzensizliğin içinde de bir düzen vardır.

Birbirinden bağımsız gibi gözüken icatlar, yeni keşiflerin yolundaki milat taşları olabilirler. Optik teknolojinin gelişimi kamerayı, kimyasal gelişim fotoğrafı, petrokimyadaki gelişim sinemayı icat ettirdi.

Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.” Edward N. Lorenz

Yazımın başına tekrar dönersek eğer, zaman makinesinin ilk prototipi fotoğraf makineleri dersek pek de yanlış olmaz. Zaman düzleminde kısıtlı bir alanın dondurulmuş ufak parçalarıdır fotoğraflar. Belirli bir zaman aralığında ardı ardına çekilmiş fotoğraflar bütünü de, zaman düzlemi içerisinden alınmış hareketli görüntülerdir.

Şimdi beraber zamanda geriye gidelim ve 1896 yılı II. Abdülhamid Dönemi Osmanlı topraklarında bir yolculuğa çıkalım. Aşağıda eklediğim video Fırat Gökdemir’e aittir. Youtube kanalına gidip daha fazla yolculuğa çıkabilirsiniz. İyi yolculuklar…

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER