Ana SayfaDonanım & YazılımUzay Çağı ve 3D Yazıcılar: Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı ile Özel...

Uzay Çağı ve 3D Yazıcılar: Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı ile Özel Röportaj!

3D yazıcılar, Süveyş Kanalı krizi gibi dönemlerde üretim tesisleri için ne tür roller üstlendi?

3D yazıcılar, dünyada baş gösteren yedek parça üretimi ve nakliyesi sorununu ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda dünyanın geçtiğimiz aylarda yaşadığı Süveyş Kanalı’nı kapatan gemi kazası gibi tedarik sorunlarına karşı da 3D yazıcılar, kurtarıcı oluyor. Covid-19 ile beraber başta plastik olmak üzere birçok üründe hammadde sıkıntısı nedeniyle, firmalar, üretim bantları ve makineleri için yedek parça bulmakta zorlanıyor. Türkiye’de büyük bir otomotiv şirketi çip sıkıntısı nedeniyle üretimine ara vermek zorunda kaldılar. Dünyada da pek çok şirket yine hammadde ve yedek parça sıkıntısı nedeniyle üretimlerinde kısıtlamaya gittiğini ilan etti. Süveyş Kanalı’ndaki kaza günlerinde, Japonya ve Çin gibi dev üreticilerden, Avrupa’ya gönderilen yedek parçalar, sahiplerine ulaştırılamadı.  Normalden daha fazla parayı vererek yedek parçayı bulabilen şirketler bu tedarik sorunu nedeniyle, üretimlerini ya durdurdu ya da ara vererek büyük zararlara uğradı.  3D yazıcılar plastik, kauçuk ve metal malzemeleri kullanarak bir parçayı kalıp ihtiyacı olmadan muadil şekilde düşük maliyetli üretebiliyor. Özellikle ürünlere ait yedek parça tasarımlarının 3D yazıcılarla ilgili uluslararası yayın yapan internet sitelerine ücretsiz yüklenmesiyle beraber, başta sanayi olmak üzere hobi ve eğitim amaçlı 3D yazıcı kullanıcılarının bastıkları parça sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Bu noktada 3D yazıcı teknolojisine yatırım yapan firmalar, Süveyş Kanalı krizi gibi hammadde ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılardan fazla etkilenmediler. Ciro ve iş gücü kaybına uğramadılar. Zaten, 3D yazıcı sektörünün temel amacı da bu; yani üretimin devamlılığını sağlamak ve krizlerden olabildiğince az etkilenmesini beraberinde getirmek.

Uzaktan çalışma ve üretim konusunda 3D yazıcıların rolü Covid-19 döneminde hangi boyuta ulaştı?

Dünya artık uzaktan çalışmayı bir ayrıcalık değil, bir zorunluluk ve temel insan hakkı olarak görmeye başladı. Bu sadece beyaz yakalı işler için değil, üretimin her alanında bu noktaya doğru evriliyor. Çünkü teknoloji buna olanak sağlıyor. 3D yazıcılar özellikle salgının en şiddetli yaşandığı günlerde, Çin, ABD, Fransa, Almanya ve Japonya gibi makine endüstrisinin kalbi konumundaki ülkelerden fabrikalara yedek parça gelmediği zamanlarda önemini ortaya koydu. Pek çok sanayi kuruluşu, üretimleri için çok önemli olan bu yedek parçaları ya bulamadı ya da buldukları zaman normalin çok üstünde fiyatlarla karşılaştılar. Bu noktada devreye giren 3D yazıcılar ile yedek parçayı çok daha da ucuz maliyetine üretmek mümkün oldu. Bu kolaylığı ve rekabet gücünü gören firmalar da 3D yazıcıları sadece olağanüstü durumlarda değil, fabrikanın en üretken ve verimli makinaları olarak görmeye başladı. Birçok ürünün imal edilmesi sürecinde 3D yazıcılar bugün aktif şekilde kullanılıyor. Bugün 3D yazıcıya hangi hammadde ile üretim yapacağını belirledikten sonra uzaktan bilgisayarına yüklenen tasarımı, 3D yazıcı seri şekilde üretiyor. Bu da başta Covid-19 gibi salgın hastalıklar döneminde uzaktan çalışılmaya dönük bir şirket geleneği oluşurken, üretimdeki kişilerin de sağlığının korunması anlamında oldukça önemli bir gelişme. Aynı zamanda uzaktan üretimin şirketlerin personel ulaşım ve yemek maliyetlerini de azaltan bir unsur olduğu için,  3D yazıcılar her yönü ile şirketlere kâr getiren bir yapıyı kurdu.

Uzay çalışmaları konusunda 3D yazıcıların üstlendiği görevler hakkında ne söyleyebiliriz?

Aslında bugün uzay çalışmaları, 3D yazıcıların varlığı sayesinde çok daha kolay ve kusursuz şekilde ilerliyor. Özellikle uzay teknolojilerinin ilerlediği günümüzde, 3D yazıcılar Dünya yörüngesinde kurulacak istasyonları basmak, aynı zamanda Mars ve Ay yüzeyindeki yönetim birimleri ve uyduları da oluşturmak için yeniden tasarlanıyor. Biliyorsunuz bir uyduda milimetrik bir hata bile çok büyük felaketlere neden olabiliyor. Geçmiş yıllarda NASA birçok uzay görevine, elle tasarlanan mekikler nedeniyle oldukça sıkıntı yaşadı ve birçok astronotu da bu nedenle kaybetti. Şimdi ise milimetrenin bile yüzde biri oranında kesinliklerde hesaplar yapılarak üretim buna uygun şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu gelişmeler ışığında 3D yazıcı teknolojisinde çok hızlı ve büyük gelişmeler kaydedilecek. Şirketler şimdiden 3D yazıcı teknolojisine uyum sağlayarak, ileride büyük aşama kaydedecek bu teknolojiyi kullanmayı bir şirket prensibi haline getirdikleri zaman, bunu yapmayan rakiplerine oranla rekabette birkaç adım önde bulunacaklar ve geleceği yakalamakta avantaj sağlayacaklar. Eğer insanlar uzayda koloniler kuracaksa, bunun inşa çalışmalarının her aşamasında 3D yazıcılar olacak. Onların öncülüğü ve işçiliği sayesinde insanoğlu daha önce gitmediği noktalara gitme fırsatı bulacak.

Evden eğitim noktasında 3D yazıcılar hangi aşamada fayda sağladılar?

3D yazıcıların eğitime sağladığı katkı ve ilerleme, işimizin en sevdiğimiz yanını oluşturuyor. Düşünün ki tıp ya da tarih fakültesi öğrencisisiniz. Uzaktan eğitim alıyorsunuz. Bu noktada evinize 3D yazıcı var. Çok ucuz bir hammadde maliyeti ile kendinize bir insan organı ya da iskeleti modeli basabilir, bunun üzerinde çalışabilirsiniz. Ya da tarih öğrencisi olarak o gün Apollon Tapınağı’nı işliyorsanız, 3D yazıcı sayesinde üç boyutlu bir görselini alarak konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz. Mühendislik öğrencisi olduğunuzu düşünelim. Veya mimarlık. Bu durumda da ödevlerinizi doğrudan 3D yazıcı ile basabilir, daha işe başlamadan önemli tasarımlara imza atabilirsiniz. Sadece üniversite değil, anaokulu öğrencisi dahi olsa, hayalindeki oyuncağı tasarlayarak bunu 3D yazıcı ile basmak mümkün. İnsanların yaratıcılığını bugün kağıt ve kalemin tasarlama gücünün ötesine taşıyarak elle tutulabilir noktaya taşıyan bir teknolojiden söz ediyoruz. Aileler çocuklarına elbette pahalı oyun bilgisayarları, konsollar ve çeşitli eğlence araçları almalı. Ama 3D yazıcıyı çocukla ya da gençle buluşturmak, onun hayati için yapılabilecek en büyük yatırımların başında geliyor. Kaldı ki pandemi sonrasında da birçok okul zinciri ile çalışarak, öğrencilerin hâlihazırdaki sanat ve eğitim derslerinde onlara destek sağlayacak 3D yazıcıları okullarda konumlandırma çalışmalarımız da devam ediyor. Bu noktada başta evden olmak üzere eğitimin her alanında 3D yazıcı bugün bir öğrenci için kitap, kalem kadar önemli bir eğitim işlev aracına dönüşmüş durumda.

Hobi noktasında 3D yazıcılar ne tür fonksiyonlara sahip? Tam kapanma dönemlerinde bu amaçla kullanıldılar mı?

Tam kapanma günlerinde 3D yazıcılar dijital TV kanalları, sosyal medya ve kitap okuma kadar insanların zamanını değerlendirdikleri bir hobi alanı oldu. Bireylerin özellikle de evde kal dönemlerinde hobi edinmeleri, yaşadığımız bu hassas süreci en sağlıklı şekilde geçirmek ve ileriki normal yaşamımızın da renkli hale gelmesini sağlıyor.  Yeşil alan miktarının görece az olduğu büyük şehirlerde balkon seralarında gerçekleştirilen mini tarımın en popüler hobi alanları arasında yer alıyor. Bugün her balkona uygun bir saksı ya da sera için aparat bulmak öyle kolay bir iş değil. Plastik fabrikalarındaki üretim kalıpları belli standartları içeriyor. O nedenle de bu kalıplardan kendi özel tarım dünyanızı yaratmanız için hayli para, emek ve zaman harcamanız gerekli. Oysaki 3D yazıcı sahibi olursanız, tasarımınızı kolayca yaptığınız saksı ve seranızı maliyetinin oldukça altında imal edip, tarım hobinize başlayabilirsiniz. Önceki yıllarda model uçak ve otomobil için ithalata dayalı bir sistem vardı. Bu araçları edinmek, çok pahalı bir hobi uğraşı olarak bilinirdi. 3D yazıcı ile istediğiniz maketi, modeli üstelik de tasarımlarının ücretsiz olduğu sitelerden alıp bilgisayarınıza yükleyerek üretmeniz çok kolay. Motoru da olan bu araçları üretmek, zamanla vazgeçilmez bir tutkuya dönüşüyor. Konuyla ilgili Youtube başta olmak üzere internette sayısız kaynak da bulunuyor. Covid-19 öncesinde bu araçlar düzenlenen turnuvalarla yarıştırılıyordu. Yeni normalleşmenin aşılama ile artmasının ardından, bu turnuvaların yeniden hayata geçmesiyle beraber hobiyi edinen kişiler kendileri için unutulmaz deneyimler yaşama fırsatı buldular ve bulmaya da devam edecekler.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER