Ana SayfaİnternetZipcall: Ücretsiz Ultra Güvenli Görüntülü Arama

Zipcall: Ücretsiz Ultra Güvenli Görüntülü Arama

Son zamanlarda güvenlik açıkları ve verilerin çalınarak satılması ile başı belada olan Zoom ile ilgili haberimizi bugün yayınlamıştık. Kendisini, merkezi olmayan (decentralized), ücretsiz tarayıcı tabanlı görüntülü görüşme uygulaması olarak adlandıran Zipcall, Product Hunt‘ta yayına çıktı.

Product Hunt, geliştiricilerin yazılımlarını kullanıcıların beğenisine sunduğu bir platform ve tüm dünyadaki geliştiricilere açık durumda. Hal böyle olunca diğer yazılımların arasından sıyrılıp ilk sıralara yerleşmek kolay değil. Buna rağmen Zipcall iyi bir başarı elde etmiş gibi görünüyor.

Yazılımı anlayabilmek için bazı kavramları açığa kavuşturmamız gerekiyor. Merkezi olmayan (decentralized) sistemler, blok zinciri (blockchain) teknolojisi ile hayatımıza girdi. Adem-i merkeziyetçilik olarak da tabir edilen bu sistem, herhangi bir merkezi yapı olmadan işlemlerin yapılmasını sağlıyor. Geleneksel olarak kullanılan sistemlerde işlemleri gerçekleştirmek için merkezi bir yapıya ya da sunucuya ihtiyaç duyulurken, adem-i merkeziyetçi sistemlerde herhangi bir merkeze ya da sunucuya ihtiyaç duyulmadan işlem yapılabilmektedir. Sistemin herhangi bir merkezi yapıya sahip olmaması nedeniyle de geleneksel sistemlere göre daha güvenli olduğu düşünülmektedir.

Zipcall nasıl kullanılır?

Zipcall’un mottosu “Basit, güvenli ve hızlı”. Ve gerçekten öyle, Skype, Zoom veya diğer uygulamalardan çok farklı inşa edilmiş. Maksimum video kalitesi ve en düşük gecikme süresine sahip bir platform tasarladıklarını iddia eden Zipcall ekibi gerçekten iyi bir iş çıkarmış.

Web sitesine giderek kendinize sadece bir kullanıcı adı seçiyor ve size verdiği linki görüşmek istediğiniz arkadaşınız ile paylaşıyorsunuz. İşte Zipcall ile iletişi kurmak bu kadar kolay. Şimdilik iki kişilik görüşmeler sunuyor olsa da önümüzdeki günlerde sistemi geliştireceklerini düşünüyoruz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER