Ana SayfaİnternetZoom, Uçtan Uca Şifreli Video Görüşmelerini Ücretsiz Sunacak

Zoom, Uçtan Uca Şifreli Video Görüşmelerini Ücretsiz Sunacak

Görüntülü sohbet uygulaması Zoom , koronavirüs sağlık krizinin büyük kazananlarından biri oldu. Kullanımı kolay , platformlar arası görüntülü arama uygulaması, daha fazla insanın evden çalışmaya ve eğitime başlamısıyla son birkaç ay içinde kullanıcı sayısını ciddi anlamda arttırdı. Ancak Zoom, gelecekteki sürümlerde düzeltmelerin uygulanacağını vaat eden birkaç büyük güvenlik ve gizlilik sorunuyla uğraşmak zorunda kaldı.

Aynı zamanda Google, görüntülü sohbet hizmetini Google Meet’i yeniden markaladı ve yeni özellikler ekledi . Facebook , Messenger Odaları adlı kendi uygulaması Zoom alternatifini de kullanıma açtı .

Zoom

Birkaç hafta önce Zoom, ödeme yapan müşterilerin uçtan uca şifreli video görüşmelerine erişebileceğini duyurdu . Bu arada, ücretsiz Zoom kullanıcıları aynı güvenlik yükseltmesine maalesef sahip değildi. Fakat şirket kararını değiştirdi ve premium Zoom hesabı için ödeme yapmayan kullanıcılar içinde uçtan uca şifrelemeyi kullanabileceğini duyurdu.

Zoom, birkaç hafta önce görüntülü sohbet şifreleme güvenliğini artırmak için Keybase’i satın aldı ve ödeme yapan müşterilerin yakında tüm video görüşmelerini gelişmiş şifreleme ile koruyacağını açıkladı. Haziran ortasına kadar Zoom artık ücretsiz kullanıcıların da aynı özellikten yararlanabileceğini doğruladı.

Zoom , şifreleme planlarındaki bir güncellemede , “tüm kullanıcıların meşru haklarını ve platformumuzdaki kullanıcıların güvenliğini yasal olarak dengeleyen bir yol belirlediğimizi paylaşmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Bu, platformumuzdaki kötüye kullanımı önleme ve bunlarla mücadele etme yeteneğini korurken, E2EE’yi dünyadaki tüm kullanıcılarımıza gelişmiş ve ücretsiz olarak sunmamızı sağlayacak. ” açıklamalarını yaptı.

Daha önce, Zoom CEO’su Eric Yuan, Zoom’un toplantı içeriğini izlemediğini ve “çocuk cinsel istismarı gibi durumlar haricinde kolluk kuvvetleriyle bilgi paylaşmadığını söyledi.

Zoom-bağlantı-sorunu-çözüldü-teknorex-teknoloji-haberleri

Tüm kullanıcılara uçtan uca şifreleme sunmak için Zoom, kullanıcıların bir tür doğrulama sağlamasını ister. Zoom, “uçtan uca şifreleme ‘ye erişim isteyen kullanıcılar için bir telefon numarasını kısa mesajla doğrulama gibi tek seferlik ek bilgiler isteyeceğiz .” dedi. “Önde gelen birçok şirket, kötüye kullanım içeren hesapların toplu olarak oluşturulmasını azaltmak için hesap oluşturma konusunda benzer adımlar atıyor. Riske dayalı kimlik doğrulaması uygulayarak, Kullanıcı Raporumuz işlevi de dahil olmak üzere mevcut araç karışımımızla birlikte kötüye kullanımı önlemeye ve bunlarla mücadele etmeye devam edebileceğimize inanıyoruz. ” ifadeleri şirket tarafından duyuruldu.

Uçtan uca şifrelemenin Temmuz ayında kullanılabileceğini belirtti . Zoom, özelliğin isteğe bağlı olacağını ve kullanıcıların her toplantı için ayrı ayrı açıp kapatabileceklerini ifade etti.

Gizlilik sizin için bir öncelikse, FaceTime ve WhatsApp’ın her ikisi de zaten uçtan uca şifreleme kullanıyor. Birincisi bir iPhone, iPad veya Mac gerektirir ve ikincisinin sekiz kullanıcılı bir kapağı vardır, bu nedenle sınırlamalar vardır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER